Google Tam Spam Cezası

10

Google her geçen gün güncelleşen ve gelişen bir algoritmaya sahip kullanıcıların gerçek bilgiye en doğru şekilde ulaşması için bu yüzden çok yönlü cezalar uygulamaktadır. Bu cezaların şu anda en popüleri ve en çok karşımıza çıkan ceza türü olan Tam spam cezası hakkında bilgiler vererek neler yapılması gerektiğiniz açıklayacağım. Google’nin tam spam çalışmaları botların algıladığı şekilde gerçekleşir ve nasıl önlenebileceğini nedenleri ile açıklayalım.

Otomatik Oluşan Anlamsız Kelimeler

Otomatik oluşturulan anlamsız kelimeler kopyala yapıştır tarzından yada sürekli tekrar eden kelimeleri kapsamaktadır. Genelde bir başka sitenin verisini çeken sitelerde gözlenir. Gözlemlediğim kadarı ile bu tür durumlar en çok Müzik sitelerinden çekilen videolardan oluşturulmaktadır.

Gizleme ve Yönlendirme

Site içerisinde verilen bağlantıların gizlenmesinde veya gizleme kodu ile yönlendirme yapan reklam kodlarında mobil reklam kodları gibi bunlarda gizlemeden ötürü tam spama sebebiyet vermektedir. Gizleme yapılan siteleri Google bot indeksleme yapınca ön belleğe alır bir süre sonra bunun farkına varıp tam spamı işleme koymaktadır.

Toplama İçerik

Kendi tarafından içerik üretmeyen siteler bir siteden bir içerik diğer siteden başka bir içerik bir çok sitelerden içerik toplayarak hizmet veren web siteleri bir süre sonra tam spam ceza işlemine maruz kalmaktadırlar. Toplama içerik yapan siteler genel olarak bot ile çekilen haber sitelerinde ceza alındığı karşıma çıkmaktadır.

Tam spam cezası site geneline verilmektedir. Site geneli verilen tam spam cezalarını düzeltmek ve sorunları çözmek bir hayli zor olduğu olarak bilinmektedir. Google tam spam cezasını içerikten kaynaklanan sorunlarda uygulamaktadır, tam spam geri bağlantılar yüzünden uygulanmamaktadır.

Sitenizin genelini kapsayacak şekilde dizinden kaldırılması işlemine  site geneli eşleşmeler adı altında cezalandırmak yapmaktadır. Google ban dediğimiz olay aslında web sitenin tamamen dizinden kalkması olan tam spamdır. Sitenin dizine eklenmesi için ve tam spam cezasından kurtulmak için neler yapılması gerektiğini açıklayalım.

Canonical Url

Eğer web sitenizde bir birinin tekrarı oluşabilecek url yollarında içeriler varsa bunlar tam spama sebebiyet verebilmektedir. Google arama motorunun bize sunduğu bilgilere dayanarak kopya içerik algısı yaratmasını öneyici bir pozisonu vardır. Bu yüzden bu meta etiketinizi sitenize yerleştirmeyi kesinlikle unutmayın.

Tekrarlanan İçerik Algısı

Google botlarından en çok ver yansın ettiğimiz olay tekrarlanan içerikler bunu nasıl öğrenebiliriz. Sitenizin webmaster tools ayarlarında yenilenen meta başlıkları ve kısa meta başlıklarını görebilirsiniz bu kısımda tekrar eden içeriklerin başlıklarını görebilirsiniz. Tekrar eden içerik algısının en çok tam spam verme ceza sebebi iste son kelimenin sürekli url’de tekrar etmesidir. Son kelime değil başta kelime tekrarı yapmak zorunda olan web siteler içinde Canonical meta etiketi şartı bulunmaktadır. Bu duruma dikkat ederseniz bu sorunu asgariye indirgemiş olursunuz.

Özgün ve Kaliteli İçerik

Kendi kaleminizden size özgün içerik üretmeniz tam spam riskinizi ortadan kaldırmaktadır. Otomatik olarak yapılan herşey sitenize zarar vereceğinizden emin olun eliniz ile manuel olarak girilen her içerik sizin kendi bilgilerinize dayalı yazılıyorsa bir başka web sitesinde bulunmuyorsa bunu kaliteli olarak adlandırabiliriz. Kaliteli içerik’te kullanıcıya doğru bilgi verilmelidir, kısa bir kaç cümle ile içerik geçiştirilmemelidir. Kaliteli içerikler kullanıcı tarafından sürekli ziyaret edilmeye başlar ve sıralamada da yükselme gösterir benzersiz bir içerik hit alarak arama motorları tarafından sevilir ve benimsenir sizde tam spam cezasına girmek istemiyorsanız, içeriklerinizin özgün ve kaliteli olmasına özen göstermeniz şarttır.

Tam Spam Cezasından Kurtulma

Tam spam cezasına girdiniz bu cezadan nasıl kurtulabilirsiniz en kısa yoldan sorunu nasıl giderebilirsiniz. Tam spam alınan siteyi 301 yönlendirmesi ile anı kurtarmak için başka bir alan adına taşıyabilirsiniz, sıralama kaybınız fazla olmaz ama spam içerik devam ettiği için yönlendirdiğiniz sitede ceza alır. Tam spam çalışan siteler var fakat onlar ceza alıyor ben neden almıyorum, diye belirten müşterilerim oluyor bazen onlar içinde yaptığım açıklama başkalarına bakarak çalışmanın sizin yaptığınız spama faydası olmazdır. Peki o siteler ceza almıyor mu spam çalışan her site ceza alır onların yaptıkları Google’nin istediği botların takip edebileceği dosyalar bulunmaması ve Google gözünden beni istersen kaydet gibi gözükerek çalışmalarıdır, ama spam yapıyorsa o sitede er geç ceza alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Tam spamdan çıkmak için spam oluşturduğunuz web sitesinin sıfırlanması yada içeriğin spam olmayacak şekilde düzenlenmesi ilk etapta gerekmektedir. Kaliteli içerik ile site beslendiğinde bir süre sonra tekrar değerlendirme isteyin web sitenizin tam spamdan çıktığını göreceksiniz. Tabiki burda bir çok detay var onlarında uzman bir kişi tarafından yapılması yararınıza olacaktır. Bu konumuzda sizler için Google tam spam manuel işlemini A’dan Z’ye ele aldım sorularınızı her yorumlardan yöneltebilirsiniz. Spamsız başarılı çalışmalar dilerim.

Paylaş
 Beğen  Google +
Etiketler
Yorumlar

Tıkla Ara - 0532 179 71 06
Tayfun Yel Whatsapp İletişim