SEO uyumlu Domain tercihi

0

Seo uyumlu domain tercihi
Seo nasıl domain tercih edilir?

Seo çalışmalarında öncelikle domainde dikkat etmemiz gereken husus kısa olması seo uyumlu domain seçiminde diğer aranan husus ise çalışacağınız anahtar kelimeye uygun alan adı tercih edilmelidir ve son olarakta seo için bulunduğunuz ülkeye göre arama sonuçları yapılacağı için o ülkeye uygun uzantıda domain tercih edilmelidir. Bu detayları şimdi tek tek ele alalım.

Seo’da alan adı uzunluğu ve kısalığı faydaları ve zararları nelerdir?

Seo ile alan adı ilişkisi önemle dikkat edilmesi gereken bir husustur alan adı karakter veya harf sayısının kısa olması hem daha avantajlıdır hemde faydalır. Alan adımız eğer çok uzunsa arama motorları karakterden dolayı urlmizde uzun olacağından zararlı olacaktır. Domain ne kadar kısa olursa o kadar seo için faydalı ve avantajlıdır.

Seo çalışmalarında keyword yada niche domain

Seo uzmanlarının en çok değindiği ve en önemli domain ve seo ilişkisini oluşturan husus anahtar kelimeye göre domain seçimidir domain seçimi yaparken domainin niche kelimeler yani aranan anahtar kelimelerden oluşmasıda büyük fayda sağlamaktadır. Seo uyumlu domain alırken ilk olarak hizmet vereceğiniz alanda anahtar kelime olmasına, daha sonra o anahtar kelimenin aranma hacminin yüksel olmasına en son olarakta bölgeye uygunluk yada global çalışma yapılacaksa genele uygunluğuna bu hususta bakılmaktadır.

Seo çalışmalarında domain uzantısının önemi

Arama motoru optimizasyonunda alan adının uzantısının önemi ciddi açıdan etkendir. Türkiye’de hizmet veren web siteleri için evrensel uzantılar dışında kalan ülkesel uzantılarda öncelikli olarak tr uzantıların tercih edilmesi avantaj sağlar bunun sebebi nedir bildiğiniz gibi Google bütün ülkelere göre ana uzantılarında ve dillerinde arama motoru hizmeti sağlamaktadır. Aramaların yaptığı ülkenin ana uzantında yada alt uzantılarında domain kullanmak bu yüzden arama sonuçlarında diğer uzantılara göre daha iyi sıralamalar elde etmemize yardımcı olur. Arama motorlarından diğerlerini baz alırsak ülkemizde Yandex oda Türkiye’nin ana uzantısı com.tr yi kullanmaktadır Google gibi dikkat ederseniz com.tr ve alt uzantılarına sıralamalarda daha önde göreceksiniz. Aynı şekilde Yahoo ve Bing aynı arama algoritmasını kullanan iki arama motoru içinde geçerlidir. Arama motorlarında mantık olarak işleyiş olarak domainin bölgesel uzantısıda seo açısından çok önemlidir.

 

Paylaş
 4  Google +
Etiketler
Yorumlar

Tıkla Ara - 0532 179 71 06
Tayfun Yel Whatsapp İletişim