Seo Analiz

0

Seo Analiz
 

Arama motoru optimizasyonu analiz işlemi web sitenizin içeriden ve dışarıdan yapılan işlemlerin sayısal varlığını az veya fazla olma durumunu bilmemizi ve düzenlememizi sağlar. Seo analizi yaparken en önemli kısımlardan biri meta uyumudur. Başlık ( Title ), Açıklama ( Description) ve Anahtar Kelimeler ( Keywords) bu 3 kısımdan oluşmaktadır. Site başlığı ideal olarak 60 karakter olmalıdır. Site açıklama kısmı 160 karakteri geçmemelidir. Site anahtar kelimeleri ise genelde 10 anahtar kelime idealdir bunu da fazla uzun tutmayacak şekilde yaklaşık 250 karakter şeklinde olmalıdır.

Seo analizinde arama motorlarına kayıt bunun yanı sıra robots.txt arama motoru izin dosyası, sitemap arama motoruna site haritası bildirme eğer yeni eklenen içerik takibi gereken bir durum varsa RSS gibi web sayfası bildiricisinin kullanılması gerekmektedir.

Seo analizinde bu gibi genel kapsayıcı durumlardan sonra kodlama ve detaylı analizlerde yapılmaktadır bunlardan en çok süre gelen Heading etiketleridir, bunlardan en çok kullanılan H1 H2 H3 olanlarıdır, ama 6 ya kadar giderek yazı boyutu küçülmektedir. Heading etiketlerinden her sayfada H1 etiketi 1 adet, H2 etiketi 4 adet, H3 etiketi 4 adeti geçmemesi sitenin hiyerarşik düzeninde önem taşımaktadır.

Kelime analizi site içerisinde yazdığınız içeriklerde sürekli tekrar edilmeyecek biçimde farklı kelimeler kullanarak içeriğinizi üretmeniz gerekmektedir. Kelime analizi manuel işlemler için oldukça fazla etki sunmaktadır. Kelime yoğunluğu olan sitelerde arama motorları web spam oranı da yüksek olduğundan seo analizinde en çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

İçeriksel ve kodsal seo analizinde ise içeriği kaliteli olan web siteleri arama motorları tarafından sevilir ve benimsenir kullanıcıya bilgi vermek açısından önem taşır. Kod oranıda sade biçimde olması arama motoru botlarının sayfalarda daha rahat gezinmesini sağlar bu sayede arama motoru botlarının sitenizde kalma ve ziyaret etme süresi artmaktadır. Kod boyutu .kb (kilobyte) cinsinden genelde sayfa kaynağında karşımıza çıkar, ortalama bir web sitesi normal bir web sitesinde içeriğe kıyasla kod oranı %25 üstünde olması tavsiye edilmektedir. Bu konuda seo analizi yaparken önemle hız açısından dikkat edilebilecek kullanıcı ve arama motoru botları site içi gezinmede önemli bir alan kapsamaktadır. %25 altında içerik kod oranı olması sitenizin arama motorunda yetersiz içerik olarak varsayabilmesine yol açabilmektedir.

Google’nin benimsediği ve diğer arama motorlarınında kabullendiği yazılımsal önemli bir unsurda Canonical link etiketidir. rel=”canonical” etiketi arama motorlarında bir birine benzer urllerin spam olarak algılanmaması için kullanılması gereken link etiketidir. Kullanımı sitenin üst kısımında <head> ile </head> arasında olmalıdır. Bu yüzden spam konusunda en çok dikkat edilmesi gereken etikettir. Seo analizinde kesinlikle her sitede olması gereken önemli bir detaydır.

Site içi linkleme ve resimlerde alt etiket kullanımı site içi seo analizinde diğer detaylar arasında yer almaktadır.  Sitenizin kullanıcının bir diğer yazıya kolayca ulaşabilmesi için site içi linklemelerde olur bu linkleme 100 linki geçmemelidir, bunlara kategoriler, etiketler ve konu yönlendirmeleri dahildir. Resimlerde alt olması gerekmektedir bu konuda da resimi eklerken resime bir başlık ve açıklama girilmesi gerekmektedir. Arama motorunda görsel aramalarda alt etiketi olan resimler daha çok ön planda çıktığı tarafımca da gözlemlenmiştir.

Site dışı linkler oldukça site için hayati önem taşımaktadır son dönemde Google rel=”nofollow” kullanılmayan backlink gönderimlerinde Penguen güncellemesinden sonra Sitenizden doğal olmayan bağlantı cezaları vererek kısmi spam çalışmaları gerçekleştirdi. Sitenizden link çıkışı yaparken nofollow link etiketi kullanmaya dikkat edin ve 20 linkten fazla asla link çıkışı vermeyin. Sosyal medya bağlantılarınıza dış link verirken kesinlikle takipsiz bağlantı (nofollow) etiketini kullanmanızı tavsiye ederim.

Sitenizde url yapısında eğer _ (alt tire) şeklinde kelime boşlukları arasında bağlantılar bulunuyorsa bunun yerine – (orta tire) bırakmanız arama motorlarının – ( orta tire)’yi boşluk olarak algılamaktadır, bu yüzden bu şekilde olması tavsiye edilmektedir. Bazı haber sitelerinin scriptlerinde bu şekilde permalink ayarlaması bulunmaktadır. Doğru kullanım – ( orta tire ) olarak bilinmelidir.

Web  sitenin yapısal seo analizlerine değinecek olursak günümüzde en çok Html5 ve Css3 kodlamadan yapılan tasarımlar ön planda yer almaktadır. W3C kodlama standartlarına uygun tasarımlar yapılmalıdır. Resimleriniz Gzip olarak bir eklenti ile sıkıştırmanız sayfa hızını arttırmaktadır. Sayfa sızınız 5 sn. den az açılması gerekmektedir eğer bu süreden geç açılıyorsa arama motoru botları sitenizi ziyaret etmeye çalıştıkça sayfanıza ulaşamaz veya ulaşmakta güçlük çeker.  Javascript dosyaları ve dışarıdan çağırlan stil dosyalarıda seo’yu etkilemektedir. Sitenize dışarıdan ne kadar çok stil çağırılıyorsa site hızının yavaşlamasına neden olmaktadır. Javascript dosya sayısı ve boyutuda site açılış hızını etkilediğinden seo analizi için büyük önem taşımaktadır.

Genel olarak seo  analizi için bu şartlar sağlanmalıdır bunların haricinde bir çok konuda vardır bunları zamanla diğer konularımda ele alacağım. Örneğin alan adı uzunluğu ve alan adı uzantısı alan adı yaşı vs. gibi Dmoz dizin kaydı bunlarda seo analizindeki diğer harici detaylar diye tabir edeceğimiz durumlar bunları da siz okuyucularıma anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım herkeze başarılar.

 

çocuk giyim

Paylaş
 3  Google +
Etiketler
Yorumlar

Tıkla Ara - 0532 179 71 06
Tayfun Yel Whatsapp İletişim