Seo’da Güvenlik Sertifikası (SSL) Önemi

0

Seo'da Güvenlik Sertifikası Önemi

Arama motorları her zaman gelişmektedir Google arama motoru devi de bu gelişimi ilk sağlayan arama motoru olarak ülkemizde daimi zirvededir. Google güvenliğe her zaman önem vermektedir, gelişen algoritması ile bunu sürdürmüştür. 2012 yılından sonra ilk olarak köklü değişiklikler yapıldı ve 2013 yılının sonundan itibaren pagerank güncellemesini bitirdi daha sonra Penguen algoritması ücretli bağlantı avına çıkarak ücretli bağlantı satan ve alan siteleri cezalandırdı. Bu yaklaşık iki yıl sürdü ve beraberinde aynı zamanda bir sonraki yılda Panda algoritması özgün ve kaliteli içerik ve site içi bağlantı düzeni ile bununda düzeltme sinyallerini verdi.

2016 yılında ilk olarak e-ticaret sitelerinde zorunlu hale gelen SSL sertifikası diğer bir adı ile güvenlik sertifikaları zorunlu hale geldi. 2 yıllık bir alışma sürecinden sonra alan adı güvenlik doğrulamasını da 24 Temmuz 2018’den sonra zorunlu hale getirip. Kendi Arama motoru pazarlaması olan Google Adwords’ı da artık siteler google reklamlarında bile https kullanma zorunluğu oluşturdu.

Güvenlik Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Bir çok çeşidi bulunan güvenlik sertifikalarını öncelikle tanıyalım marka olarak bu makalem de yorumda bulunmayacağım. En pahalı olarak bildiğimiz yeşil bar olarak adlandırılan ve herkezin alamayacağı genelde büyük çapta firmaların kullandığı maliyetli SSL sertifikalarıdır. Daha sonra takibinde Sub domain için kullanılan mu Wildcard SSL olarakda bilinen güvenlik sertifikalarıdır. En ucuz SSL sertifikaları da Domain doğrulama amacı ile kullanılan ürün satışı yapmadan sadece link ve verilerin farklı sitelerden çekildiğinde güvenli olup olmadığını gösteren sertifikadır.

Güvenlik sertifikalarının önemi şifreleme kulanılarak kötü amaçlı kişilerin bilgilere ulaşamayacağı bir gizlilik oluşturmak. Geçmiş yıllarda bir çok kez karşılaşılan bir olay olan güvenlik açıkları ile kredi kartı bilgileri artık bu şifreleme tekniği ile 256 bit koruma desteği vermektedir. Hatta güvenlik sorunu olduğunda firmalar 10 Bin dolara kadar garanti iadesi sunuyor.

Ücretsiz SSL Güvenlik Sertifikası Nasıl Alabilirim?

SSL sertifikaları fiyatları 5 dolardan başlayıp yüzlerce dolara kadar çıkabiliyor bu aşamada ucuz güvenlik sertifikası hatta ücretsiz güvenlik sertifikası nasıl alabilirim diye sorular soruluyor bu gibi durumlar için siz iki tane önerim bulunuyor.

1.Cpanel Ücretsiz Güvenlik Sertifikası

Linux sunucularda işletim sistemi olarak kullanılan Cpanel lisanslı kullanımlarda Ssl güvenlik sertifikası ücretsiz kullanılmaktadır.

2.Cloudflare Ücretsiz Güvenlik Sertifikası

Cloudflare sunucularında Dns olarak barındırdığınızda ücretsiz ve premium olarak Güvenlik sertikası alabiliyorsunuz. Ücretisiz olarak 6 ay kulanılmakta sonra domaini tekrar ekleyip bu sorunu giderebiliyorsunuz. 10 Dolara olarakta premium olarak satın alabiliyorsunuz.

Güvenlik Sertifikasında http den https’ye geçiş nasıl yapılmalıdır.

Güvenlik sertifikalarında web sitelerinin güvenli olduğunu anlamak için https kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Eğer kilitli yeşil anahtar olarak çıkıyorsa siteniz güvenlidir. Kilidi açık kırmızı anahtar varsa güvenli olmadığını eğer kilitli sarı anahtar varsa doğru yapılandırılmadığını bilmemiz gerekir.

HTTP bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiperortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim protokolüdür. HTTPS ise güvenli hiper metin aktarım iletişim protokolü olup bir bilgisayar ağı üzerinden güvenli iletişim için internet üzerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sitenize güvenlik sertifikası ekledikten sonra aktif ettiğinizde karşınıza bu site güvenli değildir olarak bir ibare var iste güvenlik sertifikası Http://’den Https://’ye uygun şekilde siteniz yönlendirilmemiştir bu yönlendirmeyi doğru şekilde sağlamanız gerekmektedir.

Güvenlik sertifikası almak için halen kararsızsanız bu makaleyi okuyunca fikriniz değişeceğine eminim. SSL sertifikası ile ilgili sorularınızı yorum kısımından yada benimle iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Paylaş
 2  Google +
Etiketler
Yorumlar

Tıkla Ara - 0532 179 71 06
Tayfun Yel Whatsapp İletişim