Seo Nedir?

0

Seo Nedir?
 

Seo İngilizce bir terimin kısaltması olarak internet dünyasında her zaman çıkmaktadır. Seo ( Search Engine Optimization) Türkçe karşılığı olarak Arama motoru optimizasyonu anlamı taşımaktadır. Uzun yıllardan beri seo uzmanı olarak bir çok kişiye arama motoru optimizasyonu yani Seo’nun geniş açıklamalarını yaptım fakat insanların aklında direk olarak Google 1. sayfada olmak geliyor tabi ki kısmen bunu kapsayan arama optimizasyonu geniş anlamda tüm arama motorlarını kapsamaktadır. Google arama motoru Türkiye payının %90’nına sahip diğer geri kalan kısımda Yandex ve Bing arama motorlarına sahip şu anda Yahoo arama motoru da Bing arama motorundan sıralama verilerini çektiği için bu arama motorlarının da pastada payı olduğunu unutmayalım ve bu arama motorlarını da dahil etmemiz son derece önem taşımaktadır.

 

Seo site içi ve site dışı olarak iki kısımda incelenmektedir. Site içi olan kısım tasarımsal ve  içeriksel ele alınır. Seo’da tasarımda bir çok dikkat edilecek husus vardır bunu belirtmek gerekirse sayfanın hızlı ve sade olması oldukça önem taşır. Site içi seo‘da içeriksel olarak seo uyumlu bir birinin benzeri olmayan özgün içerikler üretilerek imla kurallarına uyularak hazırlanan makalelerden oluşmalıdır. Tabiki sitenin iç seo boyutu dış seo ya göre çok daha geriden gelip daha sonra zamanla bu etki artarak devam etmektedir.

 

Site dışı seo‘ya gelecek olursak sitenize dışardan yapılan her türlü arama motorlarındaki yükselme çalışmaları site dışı seo’yu kapsar bunun en büyük etkisi de geri bağlantı ( backlink ) denilen diğer sitelerden alınan referans linkler ile sağlanır. Bu bir blog olabilir, forum olabilir, sosyal medya olabilir bütünü ile sitenize yönlenen her bağlantı sizin için dışarıdan yapılan bir seo olarak değerlendirilebilir. Konumuz dahilinde sizlere seo nedir açıklamasında detaylı olarak değinmediğim backlink , site içi seo ve site dışı seo farklı bir konuda ayrıntılı olarak sizlere açıklayıcı bir şekilde tarafımdan yazılacaktır. Seo kavramını daha detaylı anlayıp kavramak için beni sürekli takip etmenizi tavsiye ederim. Aklınıza takılan sorular olursa yorum kısmından konu içerisinde bildiren herkese yardımcı olacağım. Bir sonraki seo konumuzda görüşmek üzere herkeze başarılar.

Paylaş
 1  Google +
Etiketler
Yorumlar

Tıkla Ara - 0532 179 71 06
Tayfun Yel Whatsapp İletişim