Google bu site saldırıya uğramış olabilir uyarısı nedir ?

2
Bu site bilgisayınıza zarar verebilir

Google arama motorunun son zamanlarda sitenin güvenlik uyarısı vermesi sebebiyle verilen ceza sonucu bu site saldırıya uğramıştır uyarısını genel olarak web gezintisi yaparken görmekteyiz yada bir çoğumuzun web siteside bu yüzden ceza almış bulunmaktadır bu cezanın verilme sebebi nedir ve nasıl çözümlenebilir bu konu hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Sitenizin istem dışı başkası tarafından kullanılması ve faydalanması sonucu bunun Google arama motorunun anlaması ve bizi sitenizde virüs olduğunu bildirmesinden sonra çıkan uyarıdır. Sitenizin içeriğinde hiç bir sorun yok gibi gözükse de durum böyle değildir siteniz üzerinde alt sayfalar oluşturulmakta veya sitenizde diğer hack işlemleri yapılarak kontrol başkasının elindedir.

Bu iletiyi gördüğünüzde sorunu gidermek için ne yapılabilir öncelikle sitenizin açıklarından faydalanarak veya sitenizin paylaşımlı sunucuda yer almasından dolayı bilgisayar korsanları web sitenize erişebilmektedir. Güncel kullanılan hazır scriptler bunların en günceli olan wordpress’te eklenti, tema ve bir çok açıktan faydalanılarak ta girilmektedir size önerimiz bu tür durumlarda warez tema kullanmamanız olacaktır. Bunun yanı sıra sitede gereksiz eklentileri silmeniz gerekmektedir. Daha sonra sitenizi bir sunucunuzda varsa sunucudan yoksa dosyalarınızı bilgisayarınıza indirip virüs temizleme programları ile temizlemeniz olacaktır. Temizleme işlemi bittikten sonra açık oluşturabilecek durumlar ortadan kalktıktan sonra sıra geldi Googleye bu sorunun giderildiğini bildirmeye bu işlemide Google webmaster tools aracılığı ile yapabilmekteyiz.

Webmaster tools ekranına giriş yaptıktan sonra sol en alt kısımda  Güvenlik sorunlarından saldırıya uğramış veya kötü amaçlı yazılım barındırıp barınmadığını göstermektedir gösteriyorsa bildirim yollayarak Google’ye sorunu çözdüğünüzü ve sitenizin saldırıya uğramış bağlantısının kaldırmasını talep ediyorsunuz eskiden bu cezaya 48 saat içerisinde en geç düzelme olurken şu sıralar bir çok sitede bu problemler yaşandığı için 1 haftaya kadar uzatıldı. Bir çok web sitenin işlemlerini yaptığım için ortalama en geç 3 günde olumlu cevap gelmektedir. Sizde bu tür bir sorun yaşıyor ve yardıma ihtiyacınız varsa benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Paylaş
 Beğen  Google +
Etiketler
Yorumlar

Tıkla Ara - 0532 179 71 06
Tayfun Yel Whatsapp İletişim